sunset2.jpgsunset2_.jpgsunset3.jpgsunset4.jpg

Sóshartyáni Faluszépítő Egyesület NTP-MKÖ-14-0301 Tehetséges "Rezedabimbók" palócföldi hagyományápoló tábora

 

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és az Emberi Erőforrások Támogatáskezelő a Nemzeti Tehetség Program végrehajtásának 2013-2014. évi cselekvési programja alapján, 2015. évre nyílt pályázatot hirdetett a magyar kulturális örökség megőrzését, a hagyományok és a népi kultúra ápolását felvállaló tehetséggondozó programok támogatására.

A Sóshartyáni Faluszépítő Egyesület 2015. január 23-án pályázott tematikus, a hagyományok és a népi kultúra ápolását segítő, tehetséggondozó, bentlakásos tábor lebonyolítására, valamint a résztvevő gyerekek által készített tárgyi produktumok csoportos bemutatására, végül a sikeres pályázaton 767.000.- Ft összegű támogatást nyert a sóshartyáni Rezeda Gyermektáncegyüttes részére, amelyet legnagyobb részben a célok eléréséhez szükséges tárgyi eszközök vásárlására és a résztvevő oktatók megbízási díjának rendezésére fordítottak.

 

A pályázók olyan tábort szerettek volna szervezni, ahol a tehetséges, 6-16 éves, sóshartyáni, kishartyáni és nógrádmegyeri gyerekek a már meglévő tánc-, ének- és kézművesség terén szerzett tudásukat tovább mélyíthetik, a népi mesterségek terén új képességeket szerezhetnek, és a hagyományokat, népi kultúrát közösségben ápolhatják.

Tapasztalat szerint a jól sikerült nyári táborok alatt szerzett élmények olyan, egész szemeszter alatt felidézhető közösségi emlékeket biztosítanak, amelyek a táncpedagógusokat, szülőket, fenntartó szervezeteket segítik abban, hogy a gyerekeket a hagyományápolás útján megtarthassák, sőt már arra is volt példa, hogy a baráti köreikben tartott élménybeszámolóik új tagok toborzását, lemorzsolódott tagok visszatérését segítették.

 

A Rezeda Gyermektáncegyüttes 6. nyári tánctábora 2015.06.24-27. között került megtartásra Hollókő világörökség részét képező ófalujában, a program-sorozatot pedig 27-én, szombaton - a korábbi évek hagyományai szerint - a résztvevő gyerekek családjának, lakókörnyezetének nyilvánossága előtt bemutatott kiállítás, és meghívott előadókkal színesített, nagy sikert arató évzáró táncműsor zárta, amely mind a résztvevőket (gyerekek, oktatók, szülők) mind a nézőket az egykori paraszti kultúra megőrzésére, további művelésére motiválta.

 

A gyerekek egész napos felnőtt felügyeletét Farkas Rózsa táncpedagógus, Berényiné Mester Judit, Mester Ágnes, Berényi József a pályázó egyesület képviselői, a Rezeda Gyermektáncegyüttes megálmodói, programjainak, háttér-gazdálkodásának szervezői, egyesületi tagok (a Nógrád Táncegyüttes egykori illetve aktív táncosai) , valamint Husvéth Csaba és Telek András (szintén aktív Nógrádos táncosok) látták el, önkéntes alapon, a gyerekekkel való közös programok és együttlét öröméért.

Az elszállásolás egy hollókői hagyományos, nagy, zárt terasszal rendelkező, palóc parasztházban kialakított közösségi szálláson, az ún. Potla házban volt, gyerektáboroztatásra optimális körülmények között, és a napi háromszori étkeztetést is sikerült helyben, az ófaluban, a szállás közelében megoldani.

 

A táncábtor 1. napjának kézműves foglalkozása csuházás, a 2. napé a nemezelés, a 3. napé a fazekasság és korongozás, míg a 4. napé a gyöngyfűzés, gyöngyszövés, szövés és „zümmögő” nádból való készítése volt.

A csuházás a Nemti községben élő Pethőné Szabó Piroska népművész, népi iparművész irányításával zajlott le, aki már hosszú évek óta foglalkozik hagyományőrzéssel, népi kismesterségekkel, játszóházak vezetésével és oktatással, valamint számos díjat nyert saját és diákjai alkotásaival. A korongozást évek óta Nagy Ádám tari fazekas, aktív néptáncos, népviselet-készítő, a tari Kontyvirág Néptáncegyüttes vezetője tanítja. Mindketten a Palócföldi Népi Iparművészek Egyesületének tagjai.

Az elkészített gyönyörű csutkababák, virágdíszek, ékszerek, állatfigurák, hagyományos módszerekkel font zsinórok, kötelek, nemezből készített labdacsok, nemezzel bevont szappanok, agyagedények, malacperselyek, gyöngyből fűzött és szövött karkötők, láncok mind a szombati záróprogram idejére kialakított kiállítás anyagát gazdagították.

 

A mindennapos, délutáni táncpróbák során a szakmai munkát (ezen tanév koreográfiáinak, énekeinek áttekintése, készülés a záróműsorra, a következő szemeszterben elsajátítandó, új táncdialektus táncmotívumainak a tanulása) a gyermektáncegyüttes évközbeni néptáncoktatója (2011. évtől), Farkas Rózsa, Magyar Táncművészeti Főiskolán végzett táncpedagógus, a többszörösen kiválóan minősült Nógrád Táncegyüttes aktív táncosa irányította, segítségére volt Husvéth Csaba és Telek András.

A közösség összetartását erősítették és a tábor programját színesítették az improvizatív programelemek, azaz a közös beszélgetések, éneklések, tábortűz és közös szalonnasütés, levezető séták, sport és játék (számháború, népi, társas és szituációs játékok), amelyeknek a hollókői helyszín (eredeti formájukat őrző, hagyományos palóc lakó- és gazdasági épületek, falusi természeti környezet, tanösvény, stb.) kiváló hátteret biztosított. Lehetőség volt a népművészeti tárgyú, hollókői Palóc Babamúzeum valamint a vár meglátogatására is.

 

A szoros baráti közösségben szerzett élmények nagyon megkönnyítették a programban megjelölt célok elérését, mivel a 4 napos együttlét során a pedagógusok, szakemberek minden egyes gyereknek elégséges figyelmet tudnak szentelni, ami optimális körülmény az egyes területekre (ének, tánc, népi mesterségek) vonatkozó, nyilván különböző szintű tehetségük, kreativitásuk hatékony fejlesztésében, orientációjában.

 

A Rezeda Gyermektáncegyüttes 6. nyári tánctáborát tehát június 27-én, szombaton, hagyományos módon kiállítás és évzáró táncműsor zárta a sóshartyáni művelődési házban, ahol a kis „tehetséges rezedabimbók” a szemeszter és a tábor során tanult tánckoreográfiákat, a tábor során készített, korábban említett kézműves (csuhé, nemez, fazekas és gyöngy) ajándék- és használati tárgyaikat mutatták be a helyi viszonylatban igen népes közönség részére. A műsort vendég-előadók (nógrádmegyeri Idősek Klubjának tréfás lakodalma, Kolompár Márió, magyargéci mesemondó kisfiú, Haraszti Mária és Júlia kisterenyei ikerlány népiének duó, a Nógrád Táncegyüttes meghívott táncosai (Farkas Rózsa, Mester Ágnes, Hegyes Mátyás, Haraszti József) produkciói színesítették.

 

Az előadásokat a gyerekek és szüleik részéről történő köszönetnyilvánítások követték a tábor létrejöttében közreműködők felé, majd a helyszíni „tereprendezés” szünetében a közönség tagjai és a szereplők megtekinthették az igényesen, vitrinekben, paravánokon és asztalokon kialakított kiállítást és a tábor során készített fényképeket. A kiállítási tárgyak nem módszer és anyag alapján, hanem a készítők szerint (a testvérek együtt) kerültek csoportosításra, így a gyerekek és szüleik, rokonaik egymás mellett láthatták a tábor teljes tartama alatt készített produktumaikat, így ez alapján az egyes gyerekek aktivitása, preferált technikái mindenki részére objektívan érzékelhetővé váltak.

 

Az évzáró műsor, szintén hagyományosan, estig tartó bállal - zene, közös tánc, a szülők és egyéb támogatók által készített szendvicsek, sütemények és üdítőitalok fogyasztása - valamint tombolahúzással zárult. A fődíjként házilag készített tortát a kishartyáni „rezedás” táncos, Banus Vanessza nyerte.

Köszönetnyilvánítás: az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából eljáró Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és az Emberi Erőforrások Támogatáskezelő, Sóshartyán és Kishartyán Község Önkormányzata (polgármesterek és munkatársaik), a Sóshartyáni Faluszépítő Egyesület tagjai, „Hollókői Turisztikai Központ”, táncpedagógusok, népművész és népi iparművész oktatók, gyermekfelügyelők, szülők és egyéb segítők, támogatók.










soshartyan.hu